Týchto 7 OČIVIDNÝCH vecí robia ľudia s fóbiou zo zoznamovania sa


sociálna fóbia, strach zo zoznámenia, povzbudenie, skupina mladých, úsmev mladýchStalo sa vám už niekedy, že vám pri predstave sociálnej interakcie (rozhovor, účasť na verejnom podujatí) pohltil obrovský strach či dokonca panika? Ruky sa vám spotili, zovrelo vám hrdlo a srdce vám bilo ako zvon? Pohltila vás zrejme sociálna fóbia.

Ako ste sa s tým vtedy vysporiadali?

Vykročili v ústrety strachu, sebavedomo ste sa pustili do rozširovania vašej zóny komfortu a skrátka ste KONALI? Alebo ste počúvli svoj strach, nenápadne sa vytratili z potenciálne nezabudnuteľnej konverzácie a ostala vám len ľútosť z toho čo by bolo keby… 

Strach zo zoznamovania sa s druhými je oveľa oveľa komplexnejšia výzva (pre niekoho až problém) ako len obyčajná hanblivosť či introvertnosť.

Sociálna fóbia – prečo ju poraziť a naberať odvahu každý deň?

Keď sa zbavíte tohto strachu (paniky), tak budete na druhých pôsobiť charizmatickejšie, sebavedomejšie a budete mať viac vnútornej sily.

Keď s týmto nebudete pracovať, neodstránite tento strach a neodhodláte sa stať sa majstrom komunikačných zručností, tak nikdy nedosiahnete svoj potenciál, zaradíte sa priemeru, budete ľahšie manipulovateľný a nikdy si nevybudujete taký vplyv, aký si zaslúžite.

sociálna fóbia, strach zo zoznamovania, zoznámenie strachStrach zo sociálnej interakcie a komunikácie zahŕňa extrémny strach z rozhovorov, účasti na spoločenských podujatiach či akciách. Prejavy začínajú zvyčajne okolo 13.roku života a pretrvávajú až do dospelosti.

Lenže to, čo je pre mňa osobne dosť zarážajúce a smutné je, že podľa Americkej asociácie pre výzkum depresie a úzkosti ľudia s týmto problémom nevyhľadávajú odbornú pomoc aj vyše 10 rokov počas trvania symptómov.

Možno im v tom  bráni ich ego („Ja nie som žiaden postihnutý a nepotrebujem odbornú pomoc.„) alebo sú leniví či dokonca im daný pohodlný, no nepríjemný stav vyhovuje (drvivej väčšine ľudí vyhovuje zotrvávať v zóne komfortu).

Či už máte pocit, že sa tento problém dotýka vás osobne, ale niekoho z vášho okolia, tak v tomto článku sa presne dozviete čomu sa vyhnite, aby ste boli príťažlivejší v komunikácii s druhými a charizmatickejší.

Týchto 7 očividných vecí nevedome (podvedome) robia ľudia so strachom zo zoznamovania sa:

1. V mysli sú presvedčení, že sa pred druhými STRÁPNIA

strach zo zoznamovania sa, panika zoznámenie, bojím sa zoznámiť, sociálna fóbiaČi sa majú stretnúť s novým človekom alebo majú navštíviť novú spoločenskú akciu, ľudia so sociálnou úzkosťou majú „presvedčenie“, že sa strápnia a druhí sa im budú vysmievať a neprijmú ich.

Trápia sa, že urobia niečo zle alebo zlyhajú a ostatní to uvidia a budú „zhrození“.

Riešenie: Ak takéto niečo robíte, tak strojnásobte množstvo povzbudivých myšlienok, predstáv a presvedčení – ako vám druhí tlieskajú, smejú sa na vašich vtipoch a užívajú si vás.

KLIKNITE SEM a stiahnite si tieto 4 overené techniky ako okamžite predáte vaše nápady DRAHŠIE a RÝCHLEJŠIE. Bez neetickej manipulácie a s úžasným pocitom zo seba.

2. Vyhýbajú sa situáciám, kde ich druhí môžu posudzovať (a odsudzovať)

Sociálna fóbia môže doslova naučiť ľudí ňou trpiacich, aby si neustále hovorili: „Druhí ľudia si budú myslieť, že som hlúpy.“ alebo „Dokašlem to a všetci ostatní si pomyslia, že som looser, chudák.“

Takýto extrémne očakávanie negatívnej, zlej situácie takýchto ľudí posadí na stoličku a ich sociálna fóbia im doslova zabráni rozšíriť si zónu komfortu a ochutnať aspoň na pár sladkých sekúnd svoju novú, lepšiu verziu seba samého.

Riešenie: Ak ste sa v tomto prípade našli, tak si pravidelne pripomínajte situácie, kedy vás ľudia chválili, uznanlivo sa o vás vyjadrovali a povzbudzovali vás. Máte takých ľudí, verte mi. Každý ich má vo svojom blízkom (či vzdialenom) okolí.

Sú to ľudia, ktorí vám lajkujú statusy, píšu SMS na narodeniny, prajú vám úspech.

Ľudia, ktorí vás skrátka majú radi.

Takých, akých ste.

 fóbia zoznámenie, zábava v spoločnosti, bojím sa zoznámiť, zábava v skupine, sociálna fóbia3. Cítia sa v pohode LEN s určitou malou skupinou ľudí

Väčšina ľudí so sociálnou úzkosťou sa cítia dobre v prítomnosti určitého človeka (ľudí) – najlepší kamoš, rodič, súrodenec.

Interakcia a kontakt s inými ľuďmi – cudzími – vedie k návalu strachu a úzkosti.

Často je preto najlepšou voľbou pre takýchto ľudí rozširovať si sociálny okruh pomocou známych, ktorým dôverujú.

Riešenie: Takýmto ľuďom najviac pomôže keď sa sami presvedčia, že komunikácia s úplne cudzími ľuďmi prináša skvelé zážitky, nové kontakty a hlavne pozitívne emócie a stavy. Najlepšie k tomu využiť pomoc blízkych (najlepší kamarát, rodič, súrodenec).

4. Obávajú sa, že ľudia si všimnú ich strach

Ľudia so strachom sa často boja, že ich strach si druhí všimnú.
Možno to poznáte.
Červeň v tvári, spotené ruky, srdce bije ako zvon, ruky sa troška trasú… a ako keby to nestačilo, tak ste navyše presvedčený, že všetci vidia tieto vaše fyzické prejavy strachu.

Riešenie: Zmeňte toto škodlivé (a veľmi falošné presvedčenie). Hľadajte dôkazy o tom, že druhí sa tešia, keď sa vám darí a prajú vám úspech. A na rovinu – každý sa bojí a nikto sa neteší, keď vidí strach svojho priateľa či kamaráta.

KLIKNITE SEM a stiahnite si tieto 4 overené techniky ako okamžite predáte vaše nápady DRAHŠIE a RÝCHLEJŠIE. Bez neetickej manipulácie a s úžasným pocitom zo seba.

5. Stále si vo svojej mysli púšťajú film o tom ako sa strápnia pred druhými

Pre niektorých ľudí sa táto téma týka len prezentovania na verejnosti.

A často sa to týka absolútne nevhodného filmu, ktorý si títo ľudia v mysli prehrávajú.

V tom filme hrajú hlavnú úlohu a ide o tragédiu, kde sa im všetko nedarí a všetky obrazy sú tak živé a reálne až to bolí.

Doslova.

Riešenie: Púšťajte svojej mysli lepší film už dnes. Príťažlivejší, užitočnejší, krajší a motivujúcejší. Tragédie nechajte divadlu.

6. Neustále analyzujú a kritizujú svoje spoločenské schopnosti

Toto je jeden z najčastejších rysov osoby so sociálnou fóbiou – analyzovať do špiku kostí svoje vlastné správanie.

„Hento som mohla tak urobiť a nestrápnila by som sa…“ alebo „Tamto som mal urobiť lepšie a toto jej povedať a chcela by ma…“

Možno aj vy občas robíte to, že si prehrávate a premieľate v mysli vaše konverzácie s inými a ste na seba extrémne prísny.

Ľudia so sociálnou fóbiou zveličujú vlastné prešľapy a nedostatky a mučia sa tým čo mohli povedať keby im to napadlo.

Riešenie: Skončite s nadmerným analyzovaním vlastného správania. Prijmite raz a navždy myšlienku, že ste v daný okamih robili to absolútne najlepšie čo ste vedeli.

Zaujala vás táto téma a chcete si vypracovať profesionálny test, aby ste zistili či trpíte sociálnou úzkosťou či panikou? Tu si daný test vypracujte (po anglicky)

7. Ich obmedzujúce presvedčenia sa často stávajú samoplniacim sa proroctvom.

Všetky tie negatívne myšlienky a presvedčenia spojené s úzkosťou a vnútornou neistotou sa často premenia na samonaplňujúce proroctvo.

Niekto kto je presvedčený o tom, že: „Ľudia si vždy myslia, že som divný.“ môžu vyžarovať znaky divného človeka a potom dostanú presne takú spätnú väzbu, ktorou sa nálepkujú.

Také správanie potom vyvolá u druhých pocity a dojmy, ktoré potvrdia škodlivé presvedčenie človeka, že je divný. (mimochodom každý sme tak trochu divný 🙂

Riešenie: Dávajte si pozor na to, čo si prajete, pretože sa vám to splní (nie vždy chvalabohu). Dávajte si len také „nálepky“, ktoré vám pomôžu a nikdy neverte nikomu, kto vám dá negatívnu nálepku.

Chcete pôsobiť sebavedomo pred druhými a lepšie predať vaše nápady?

KLIKNITE SEM a stiahnite si tieto 4 overené techniky ako okamžite predáte vaše nápady DRAHŠIE a RÝCHLEJŠIE. Bez neetickej manipulácie a s úžasným pocitom zo seba.
online podnikateľ, medzinárodný rečník, milovník osobného rozvoja a autor transformačných online videokurzov. Pravidelne prinášam populárne články a videá pre každého, kto nachádza vášeň a naplnenie v poctivej práci na sebe. "Nemôžeš naháňať úspech. Úspech vieš k sebe jedine pritiahnuť tým, že sa staneš príťažlivým osobnosťou." Jim Rohn

VIDEO zdarma odhaľuje ako byť silná, presvedčivá značka a bez námahy priťahovať klientov, mentorov a biznis partnerov 

naučte sa pokročilé princípy budovania presvedčivej Digitálnej Charizmy

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.