PERFEKTNÉ rečnícke tipy a triky od Majstra Sveta 2014

Špičkové rečnícke tipy od skutočného majstra

Inšpirujte sa týmito skvelými rečníckymi tipmi posilnite svoje prezentačné vyžarovanie, istotu a umenie. Tieto rečnícke tipy a techniky vám pomôžu byť sebavedomejším a charizmatickejším rečníkom.

sebavedomie, rečnícke tipy, ako zaujaťOdlíšite sa od ostatných priemerných rečníkov, získate priazeň svojho publika a dosiahnete ako rečník svoje konkrétne ciele.

Toto je 5 rád, ktoré odporúča súčasný majster sveta organizácie Toastmasters International. Dananjaya Hettiarachchi získal v roku 2014 titul Majstra sveta organizácie Toastmasters.

Tu sú jeho konkrétne tipy pre vašu silnejšiu rečnícku charizmu:

1. Vždy začnite s hlavným posolstvom

Hettiarachchi hovorí, že častým omylom začiatočníkov pri tvorbe prejavu je, že začnú nejakou širšou témou.

Namiesto toho by mali pri tvorbe prejavu začať hlavným odkazom, ktorý by v prvom rade mal by byť jednoznačný a špecifický.

Pôjde o posolstvo, o ktorom chcete, aby vaše publikum premýšľalo ešte dlho ako odznejú vaše posledné slová.

Napríklad, hlavná myšlienka jeho víťazného semifinálového prejavu Smrteľný Samba bola: „Ak nehoríte pre svoj sen, váš sen zhorí do nenávratna.“

Podľa Dananjaya je prvou možnosťou najprv napísať svoj prejav ako esej a nacvičovať si ho, až kým ho neviete naspamäť a viete ju podať konverzačným štýlom.

Druhou možnosťou (ktorú Dananjaya uprednostňuje) je pripravovať prejav tak, ako vám ide prúd myšlienok v hlave bez zbytočného analyzovania a nadmerného upravovania viet.

Následne prejav stále v hlave upravujte až kým vás to naozaj ťahá si ten prejav napísať. Potom si ho nahráte na diktafón.

S diktafónom v ruke sa Hettiarachi zameriava na hlavný odkaz. Týmto sa podľa jeho slov stane, že hlavný odkaz z neho ide na pódiu sám od seba plynulo a automaticky.

V rámci nácviku si celý prejav najprv vypočuje, a potom začne odznovu aj s vylepšeniami, ktoré si zapamätal počas počúvania.

 

 2. Buďte dostatočne sebavedomý na to, aby ste boli sami sebou

sebavedomie, rečnícke tipy, ako zaujať„Potrebujete sa predať, ešte predtým než publikum kúpi vaše posolstvo, odkaz,“ odporúča Hettiarachi.

A spôsob ako to urobiť je byť k divákom úplne úprimný a sám sebou, čo sám Hettiarachi priznáva, že sa ľahšie hovorí ako robí. „Trvalo mi 10 rokov naučiť sa byť sám sebou na pódiu.“ dodáva Hettiarachi so smiechom.

Hettiarachi vstúpil za posledných 10 rokov do každej rečníckej súťaže organizácie Toastmasters a dosiahol svetové semifinále 4 krát.

Do svetového finále sa mu podľa jeho slov podarilo prebojovať až keď sa prestal správať ako herec ale ako rečník.

Pripravený prejav by mal byť konverzačný, nie divadelný a umelý.

Určite sám uznáva a uvedomuje si dôležitosť pripravených rekvizít ako napríklad kvet v jeho víťaznej reči) s cieľom pridať viac drámy a oživiť prejav.

Lenže celé to robí Hettiarachi tak, aby vtiahol publikum do deja a nie tak, aby upriamil pozornosť na seba samého.

Jediná cesta ako sa úspešne postaviť pred veľké či malé publikum je neustále a neustále opakovanie s nastavením mysle, že prezentujete pre skupinu vašich najbližších priateľov.

3. Pozerajte sa na seba očami divákovsebavedomie, rečnícke tipy, ako zaujať

Začínajúci rečníci majú tendenciu sa príliš zamerať len na seba, za čo môže fakt, že sa boja si uvedomiť miestnosť plnú poslucháčov.

Lenže keď idete rečniť a vystupovať, tak si potrebujete uvedomiť, že to budete robiť pre blaho a benefit druhých, nie svoj.

Hettiarachiho víťazná reč „Vidím niečo“ začala ako 20-minútový prejav na TEDx-e pre mladých. Ten prejav dal aspoň 90 krát a každá jedna minúta z jeho životného príbehu mu prišla dôležitá.

Lenže keď chcel uspieť, tak sa musel zmestiť do limitu 7 minút 30 sekúnd.

Jasné si celý prejav prešiel a uvedomil si časti a pasáže, ktoré sú absolútne nevyhnutné a kľúčové pre jeho hlavý odkaz.

Predstavil si, že by bol bežný poslucháč, ktorý nevie nič o živote nejakého Hettiarachiho. Využil tento postoj, aby nechal jeho publikum chcieť vedieť viac.

Má pravidlo, podľa ktorého nehovorí o nejakej lekcii viac než 30 sekúnd, keďže sa sústredí na rozprávanie príbehu.

Tieto rečnícke tipy mu pomohli byť charizmatický rečník a získať si priazeň divákov po celej planéte.

 

4. Nájdite si priestory a čas na zlepšovanie sa

80 % procesu za lepším rečníkom je metóda pokus a omyl, vysvetľuje Hettiarachchi a jediná cesta k tomu vedie cez prezentovanie pred publikom, ktoré vám dá úprimnú spätnú väzbu.

Preto podľa jeho slov veľmi rád reční na školách, pretože deti a mládež často reagujú otvorene, úprimne bez nejakých nadmerne slušivých prejavov.

Pre Hettiarachchiho, jeho Toastmasters klub mu poskytol ideálnu platformu a priestor na jeho rečnícky rast.

Podľa neho je však vhodné akékoľvek podobné podporné prostredie ľudí, ktorí chcú, aby ste boli lepším rečníkom. Rečníctvo ako akákoľvek iná zručnosť vyžaduje tréning, aby ste sa stali skvelými a skvelými aj ostali.

 

5. Nájdite si toho správneho mentora

A na záver Hettiarachchi mimoriadne odporúča, aby ste našli, niekoho, kto bude ochotný vám pomôcť rásť ako rečník.

Zaujímavé na tom podľa neho je, že to nemusí byť niekto, kto ťa naučí pokročilé rečnícke tipy a techniky.

Je však nevyhnutné, aby to bol niekto kto vám jasne a úprimne ukáže vaše možnosti rozvoja a dovolí vám zlyhať, aby vás to posunulo.

cesta k lepšiemu rečníkovi je cestou ako sa stať v pohode s tým kým ste. je to cesta podeliť sa o svoju osobnosť a charizmu s ostatnými.

Mentor alebo kouč, ktorý vám osobne rozumie vám jednoznačne pomôže dosiahnuť tento cieľ. Vychutnajte si otitulkovaný kompletný prejav Majstra Sveta v inšpiratívnych prejavoch 2014:

BusinessInsider.com

online podnikateľ, medzinárodný rečník, milovník osobného rozvoja a autor transformačných online videokurzov. Pravidelne prinášam populárne články a videá pre každého, kto nachádza vášeň a naplnenie v poctivej práci na sebe. "Nemôžeš naháňať úspech. Úspech vieš k sebe jedine pritiahnuť tým, že sa staneš príťažlivým osobnosťou." Jim Rohn

VIDEO zdarma odhaľuje ako byť silná, presvedčivá značka a bez námahy priťahovať klientov, mentorov a biznis partnerov 

naučte sa pokročilé princípy budovania presvedčivej Digitálnej Charizmy

Komentáre
  1. Spätné upozornenie: Archívy 2529 - Od osobného rozvoja k osobnej príťažlivosti

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.