Sebavedomie a EGO. Na čo si dajte pozor pri rozvoji charizmy ?

Ego sebavedomie, charizma, egoistický chlap, sebarozvoj sebecEgo a egoistický postoj. Pliaga alebo nevyhnutnosť v dnešnej hektickej (a trocha aj sebeckej) dobe „On má problém s egom.“

„Ovládni svoje ego, kristepane.“

„OK, páni, ego bokom…“

Zamysleli ste sa už niekedy nad týmito vetami?

Zamysleli ste sa už detailne niekedy nad tým – čo ego naozaj predstavuj, ako sa negatívne/pozitívne prejavuje a ako súvisí s osobnostnou príťažlivosťou?

Je možné si nezvládnutým egom totálne zabrzdiť rozvoj vlastnej charizmy ?

Čo je to id, ego a superego ?

Absolútne drvivá väčšina ľudí si myslí, že má svoje ego úplne pod kontrolou.

Čo to ego vlastne je ?

Pomôžem si veľmi užitočným konceptom od svetoznámeho neurológa a otca psychoanalýzy Sigmunda Freuda.

Freud Uvádza Id, Ego a Superego ako časti osobnosti a pracuje s týmito konceptami pre lepšie pochopenie významu vplyvu týchto časti na naše správanie.

Id, ego a superego sú podľa Freudovej psychoanalýzy tri základné časti osobnosti človeka. Je to vedomie seba, uvedomenie si svojej identity, s odlíšením seba od okolitého prostredia.

Toľko vedecký pohľad.

Čo takto niečo praktickejšie?

Príbeh na ilustráciu id, ego a superego

Bohatý milionár sa vydal, že zdolá Mount Everest. Jeho výpravu však postihne obrovská tragédia a všetci zahynú. On jediný prežije a z posledných síl sa mu podarí dostať sa zúbožený do najbližšej dediny na trhovisko. Tam uvidí stánok s ovocím.

  • Jeho id mu velí na nič sa nepozerať, neanalyzovať a vrhnúť sa na ovocie dokým sa nenaje. Nerieši, že nemá čím zaplatiť a že predavač bude chcieť úhradu vopred.
  • Jeho ego ho ukľudňuje v tom, že z najhoršieho je vonku a radí mu ovládnuť sa, využiť svoju sociálnu inteligenciu, spoločenský status a vsadiť na zažité konvencie ako napr. pomoc blížnemu. Tiež mu jeho ego radí, aby vysvetlil aká tragédia sa mu stala, je pravdepodobné, že mu pomôžu.
  • Jeho superego ho i napriek urputnej túžbe najesť sa sladkého ovocia a okamžite zvýšiť svoju šancu prežiť, odrádza vôbec ukázať sa pred ostatnými ľuďmi v takto zúboženom stave – to je pre jeho postavenie a reputáciu absolútne neprijateľné.

Pre mňa osobne bolo veľmi veľkou výzvou, brzdou a vykúpením naučiť sa ovládnuť svoje ego. Dosť mi v živote často krát škodilo v medziľudských vzťahoch a v napredovaní.

Mal som potrebu sa vyvyšovať nad druhých, nadradzovať a stále vidieť a presadzovať len svoju pravdu. Vtipkovať na účet druhých a „dávať ich dole“.

Upozorňovať na seba aj keď to vôbec nesúviselo s kontextom situácie a nehodilo sa to.

Preto som sa rozhodol s tým niečo definitívne robiť.

Rozhodol som sa študovať túto oblasť do hĺbky:

 

Odhalenia a riešenia prišli po mesiacoch a rokoch

Áno, bolo to bolestivé, pretože ego často krát chráni samé seba pred detekciou. Ako nejaký vírus.

Niekto vás upozorní na prebujnelé/nezvládnuté ego a „vy“ (čiže vaše ego) sa cíti ohrozené a vníma „útok“. Pritom to ale útok vôbec nemusí byť.

A ilúzia domnelého útoku je len jedna z protiútokov nezvládnutého/prebujnelého ega.

Ja som bol dlho slepý voči odporúčaniam ako s týmto niečo robiť. Avšak prišiel jeden deň kedy som z viacerých strán dostal ľadovú sprchu.

Cítil som sa ako prefackaný. Ale bolo to dobré prefackanie. 

Užitočné.

egoistický chlap, ego správanie, charizma, sebavedomie, sebarozvoj úspech

Odvtedy pevne verím, že práve zvýšenie a rozvoj ego-uvedomelosti sú najlepšou prevenciou a liekom zároveň na elimináciu nezdravých tzv. „ego issues“

 

Ukážka z pripravovaného kurzu

Pripravujem tiež rozsiahly platený vzdelávací kurz na tému charizma, self-marketing a prezentačné zručnosti.

Bude obsahovať aj detailné pasáže aj o egu, sebaúcte, schopnosti čisto a charizmaticky sa presadiť a predať.

Keďže si nechcem veci nechávať len pre seba, tak z toho kurzu prinášam ZDARMA ukážku.

Fakt verím, že vám to vnesie viac svetla do celej problematiky a pomôže vám budovať lepšie vzťahy a lepšie zvládať vaše vnútorné výzvy.

Egoistický postoj sa vracia

– najsmutnejšou chybou by bolo uveriť tomu, že ak si raz prečítam článok/knihu, pôjdem na tréning alebo urobím niečo iné pre elimináciu ega, tak som zahojený na celý život.

Ego je niekedy „sviňa“ a rado sa vracia „zadnými dverami“. Pozor na vnútorný šepot ega typu: „…pozri sa na tých chudákov v tvojom okolí, ktorí nezvládajú ego. Ty si vyspelý a uvedomelý, ty sa venuješ sebarozvoju, ty si v podstate viac ako oni, oni sa ešte majú čo učiť, aby boli na tvojej úrovni, ty čítaš blogy, knihy, si borec, máš navrch… oni sa majú ešte čo učiť.“ 

Každý vnútorný šepot smerujúci k nadradenosti a hľadaniu rozdielov je prejav vracajúceho sa ega.

Ego je ako čierna diera, ktorá odo mňa neustále vysáva všetky racionálne koncepty a dôkazy môjho minulého úspechu.

Za odmenu nám ego ponúka domnelý pocit sebavedomia a úspechu… nič však nie je vzdialenejšie od pravdy ako fakt, že skutočné sebavedomie je prirodzený stav človeka s ktorým sa rodíme.

(Potvrdia vám to osvietení ľudia.)

Povrchnosť dnešnej doby = prekvitanie ega

Považujem za veľkú tragédiu dnešnej doby, že nás spoločnosť učí stavať svoje sebavedomie na externých „dôkazoch“ namiesto podpory vnútorného sebavedomie, ktoré je jediné skutočné, udržateľné a neútočné.

Dnešná doba doslova živí ten koncept otrokára a zotročeného.

Ak čerpám svoje sebavedomie z mesačného príjmu, statusu, funkcie, žien, krásy manželky, tréningov čo som absolvoval atď…. tak je to veľmi zraniteľná situácia. Stačí, že o niečo z toho prídem a som v keli… potom mám pocit, že je správne a prirodzené mať depresiu, frustráciu, smútok, nízke sebavedomie atď.

Vezmite si malé deti. Potrebujú ony vonkajšie prejavy a dôkazy k tomu, aby sa cítili dobre vo svojej koži?

Potrebujú študovať, zbavovať sa strachov a blokov, keď idú osloviť cudzieho človeka?

Pochybujem.

Lenže rokmi prídu prvé sklamania, smútok, spoločenské programovanie, neúspešné rande, zlé známky, hádky s rodičmi… a to prirodzené a čisté sebavedomie utrpí rany, ktoré dokáže „zahojiť“ iba ego…

 

Vnútorný šepot sebavedomia a ega

Sebavedomie – rozviň svoj potenciál, staň sa lepšou verziou seba samého, poraz svoju lenivosť a strach…

Ego – poraz, znič, vyhraj nad ním, buď najlepší z tej skupiny ľudí…

Egoistický záver – ako tieto informácie využite pre seba?

Verím, že vám tento článok výrazne pomohol a budete vedieť ako zvládnuť príliš egoistický postoj k životu. Úprimne z celého srdca verím a som presvedčený, že zvládnutie vlastného ega vedie k úspechu, charizme, príťažlivosti a dlhodobému pocitu naplnenia (až k nesmrteľnosti)

Potlačte a zvládnite svoj nadmerne egoistický postoj a svet si vás zapamätá ako charizmatickú, príťažlivú a úspešnú osobnosť, ktorá po sebe zanechala obrovské posolstvo.

 

 

online podnikateľ, medzinárodný rečník, milovník osobného rozvoja a autor transformačných online videokurzov. Pravidelne prinášam populárne články a videá pre každého, kto nachádza vášeň a naplnenie v poctivej práci na sebe. "Nemôžeš naháňať úspech. Úspech vieš k sebe jedine pritiahnuť tým, že sa staneš príťažlivým osobnosťou." Jim Rohn

VIDEO zdarma odhaľuje ako byť silná, presvedčivá značka a bez námahy priťahovať klientov, mentorov a biznis partnerov 

naučte sa pokročilé princípy budovania presvedčivej Digitálnej Charizmy

Komentáre
  1. Spätné upozornenie: Využite tieto rečnícke techniky vo svoj prospech. Ako rečniť ?
  2. Spätné upozornenie: 10 spôsobov ako byť príťažlivejšia žena bez zmeny výzoru

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.