Návod, ako využijete EGO pre silnejšiu CHARIZMU a vyžarovanie

egoMožno si teraz myslíte: “Využiť moje ego ? Prosím ?“

„Ja nechcem mať veľké EGO!“

Potom určite dočítajte do konca tento článok a dozviete sa zopár šokujúcich faktov a nápadov, ktoré môžu nabúrať vaše hlboko zakorenené presvedčenia o egu.

Veľké ego určite nie je vždy tá najlepšia, lenže zdravé a správne využitie ega viete využiť vo svoj prospech.

Častokrát počujeme ako sa pojem „ego“ využíva najmä v negatívnom ponímaní:

“Má veľké ego. Potrebuje skrotiť svoje ego. Jeho ego spôsobí jeho pád.“

motivate_your_employeesPotrebujete viac využívať svoje ego

Môj dobrý priateľ mi minule poradil: “Niekedy sa ti, Silvio, veľmi oplatí viac využívať svoje ego na dosiahnutie toho, po čom túžiš!” Táto rada ma úplne šokovala.

Sústavne som pracoval na tom, aby som držal moje ego pod kontrolou a nikdy by ma nenapadlo moje ego nejako využiť na dosiahnutie mojich cieľov . Lenže časom, keď som začal viac riskovať v živote, tak som si uvedomil neoceniteľnú úlohu ega a prišiel som k poznaniu, že využiť svoje ego nie je až tak zatrateniahodné.

Môže ísť o nebezpečnú stratégiu, ale keď sa človek skúsenosťami naučí ako na to, tak to vie veľmi pomôcť. Keď sa ego využíva uvedomelo a v správny okamih, tak vie veľmi pomôcť k dosiahnutiu vášho úspechu, šťastia a osobnej príťažlivosti.

Pokým  vás nepohltí a nezatemní vaše vnímanie medziľudských vzťahov, tak je to jedno z najcennejších aktív, ktoré máte.

Čo to je ego ?

ego, ako ovládnuť ego, ako poraziť egoEgo je stránka osobnosti človeka, ktorá ho núti byť vždy najlepší, mať vždy navrch, mať vždy pravdu. Ego je povaha, ktorá chce byť za každú cenu majster číslo jedna, ktorého musia všetci uctievať

V tomto článku sa zameriam na ego v súvislosti so sebavedomím a charizmou. Vaše (a samozrejme aj moje) ego je formované mnohými faktormi:

 • priateľstvá,
 • rodina,
 • práca,
 • náboženstvá,
 • to, čo vidím, cítim, dokážem,
 • ako vnímam svoj výzor,
 • ako so mnou zaobchádzajú,
 • vonkajšie a vnútorné očakávania

Platí, že ego je veľmi flexibilné a môže byť zväčšené a aj „vyčerpané“.

Vonkajšie faktory ako napríklad odmietnutie od druhých, slovné znechutenie od blízkeho človeka alebo sklamanie či ohovorenie vašej osoby – to sú všetko faktory, nad ktorými nemám veľa kontroly.

(teda v podstate žiadnu)

Na druhej strane to, ako moje ego rastie je úplne v mojich rukách a iba ja to viem ovládnuť.

Táto rada bude pôsobiť dosť kontroverzne, ale odporúčam vám nájsť si svoje spôsoby, ako prirodzene a užitočne posilniť vaše ego.

Je síce mimoriadne ľahké stratiť kontrolu nad vaším egom (arogancia, urážanie sa, urážanie druhých…) tak keď budete mať spôsoby a mechanizmy ako si držať ego na uzde, tak to bude v poriadku

Časom uvidíte, že všetky výhody a odmeny správneho využívania ega ďaleko prevýšia všetky nevýhody či bolestivé zážitky.

Všetci úspešní, bohatí a vplyvní ľudia majú/mali veľké ego.

Väčšina z nich ho však nepoužívala len na správne, hodnotné veci a dosiahnutie posunu v živote, no upadli do pasce neuvedomelosti a ich ego ich pohltilo.

Urážali sa, urážali druhých, motivovalo ich poraziť druhých, zničiť atď.

Čo znamená mať zdravé ego a ako ho využiť pre silnejšiu charizmu ?

Mať zdravo veľké ego neznamená hneď aroganciu, ale dávate tým najavo hrdosť na seba a svoju minulosť a vieru vo vašu hodnotu a budúci úspech.

Je pre vás veľmi dôležité si budovať zdravo silné ego, no omnoho dôležitejšie bude pre vás, aby ste si uvedomovali nezdravé a škodlivé prejavy ega.

“Prijmite pochvalu, ale nikdy sa ňou nenechajte uniesť a opiť.” tvrdí John Baldino v článku Harvard Business Review. Pochvala a ocenenie automaticky prichádza, keď sa vydáte po nových cestičkách, vždy však pamätajte na pokoru a to, kde ste začínali.

Pamätajte na to, že vždy je tu nová, vyššia úroveň, na ktorú sa viete dostať.

Nesúťažte s nikým, iba so sebou. Je ľahké upadnúť do dojmu, že potrebujete súťažiť so svojimi rovesníkmi. Niekedy môžete cítiť obrovské nutkanie porážať ľudí okolo seba a dosahovať viac.

Vždy to však bude falošné volanie a cesta k nešťastiu, pretože tí skutočne šťastní na tomto svete nesúťažia s druhými, ale iba so svojimi minulými verziami samých seba.

Nezdravo silné ego spôsobuje tieto povahové nedostatky

– potrebujete, aby sa svet dozvedel, ako ste dokonalý a aby všetci uznali, ako ste super najlepší. Potrebujete obdiv a uznanie ľudí, ktorí sú podľa vás menejcenní.

– myslíte si, že ste lepší ako ostatní ľudia. Máte lepšie nápady, ste múdrejší a vôbec ste jednoducho na vývojovom rebríčku nad ostatnými tak hrozne moc vysoko, že sa môžu ísť kĺzať, pretože na vašu dokonalosť a originalitu nikto nemá.

– musíte mať vždy za každú cenu posledné slovo a keď vám ho niekto nedopraje, budete sa handrkovať stále dookola  až do skonania sveta.

– Máte pocit, že len váš názor je ten správny, nikto iný NESMIE mať žiadny iný názor. Keď s vami niekto chce diskutovať a ukázať vám, že nemáte pravdu, prinútite ho, aby mal názor rovnaký ako vy. (Ak ho necháte nech si verí čomu chce, gratulujem, to ego nie je)

Ako na egoistu a ako odstrániť ego ?

Zaujíma vás ako na egoistu alebo ako odstrániť ego ? Mám zopár tipov z môjho života:

Myslite na ego ako na zásobáreň.

Je to zásobáreň všetkých úspechov a zlyhaní, ktoré ste za svoj život dosiahli.

Len vy sami veľmi dobre viete aké vnútorné a vonkajšie vojny ste museli vyhrať či prehrať, aby ste sa dostali na terajšiu úroveň.

Len vy sami viete koľko ste toho dokázali a dosiahli.

Máte toho za sebou už dosť a máte niečo veľmi cenné – svoj vlastný príbeh.

Váš osobný príbeh je niečo, na čo by ste mali byť naozaj hrdý, no nikdy nie namyslený a spupný.

Nižšie nájdete 3 moje odporúčania ako využite svoje ego pre zvládnutie prekážok vo vašom živote a posilnenie vašej charizmy:

1. Použite svoje ego, keď pocítite ťažobu celého sveta na svojich pleciach

ego, ako na egoistu, ako odstranit egoBudú okamihy, kedy sa budete cítiť úplne na dnes.

Budete chcieť skončiť a vzdať sa a všetko vám bude pripadať zbytočné, slabé, depresívne.

Budú to okamihy, kedy vám nepomôže žiadne množstvo upokojujúcich slov (a žiadne množstvo zmrzliny) nepomôže.

Vtedy vás nepozdvihne hore nič viac než ozajstná viera vo vaše schopnosti a výnimočnosť.

Presne vtedy vezmete svoje ego, doterajšie úspechy, znalosti a vedomosti a pripomeniete si aký ste skvelý, úžasný a jedinečný človek.

Presne vtedy si pripomeniete, že NIKTO na tomto svete nemá taký životný príbeh a tak cenné životné lekcie ako vy.

Vtedy si uvedomíte a pripomeniete, že to dno je len dočasná fáza, štádium ktoré prispeje k zoceleniu a rozvoju vašej osobnosti. Prejdete ňou tak, ako akoukoľvek inou fázou.

Využite v ten okamih svoje ego aby ste si pripomenuli koľko veľa toho ešte máte v sebe na rozdanie svetu.

Nedovoľte, aby dočasná (momentálna) kríza zastavila vaše budúce veľkolepé úspechy.

Využite preto svoje ego, keď pocítite ťažobu celého sveta na svojich pleciach  a budete silnejší a charizmatickejší.

Vaša charizma a vyžarovanie dostanú nový impulz a budete tak pripravený čeliť nástrahám sveta.

2. Použite svoje ego, aby ste si rozšírili zónu komfortu

Zóna komfortu je – ako možno dobre viete – okruh všetkých aktivít, ktoré ste už v živote zažili, vyskúšali a ochutnali.

Všetky aktivity, ktoré sú pre vás „v pohode“ vás nikam neposúvajú ani pri nich nerastiete a neučíte sa nové veci.

Pre drvivú väčšinu ľudí je za celý život takmer nemožnú si zónu komfortu naozaj rapídne zväčšiť.

Vy ale určite nechcete patriť k stádu, a preto využite svoje ego na rozšírenie vašej zóny komfortu – vstúpte do novej organizácie, založte si blog, choďte s kožou na trh, staňte sa mentorom, vykročte na tú „strašidelnú“ novú cestu, ktorá z vás spraví príťažlivejšie, zocelenejšieho človeka s väčším nadhľadom.

Nabudúce, keď pocítite výnimočnosť tejto príležitosti, pripomeňte si, že ďalšiu šancu možno mať nebudete.

Konajte.

Ak si nie ste istý čo všetko môžete dosiahnuť a dokázať, tak skrátka urobte prvý krok a vykročte do neznáma.

Využite svoje ego a rozšírte si svoju zónu komfortu, pretože až za jej hranicami začína nový život.

3. Použite svoje ego, aby ste prestali spochybňovať svoje schopnosti

Každý z času na čas spochybňuje svoje schopnosti. Ako keby to bolo prirodzené a v ľudskej DNA zakorenené. Lenže toto spochybňovanie vlastných schopností oslabí vašu schopnosť dosahovať merateľné ciele a zníži vaše vyžarovanie a príťažlivosť.

Preto využite ego, aby ste prestali (alebo aspoň výrazne obmedzili) svoje vlastné seba-spochybňovanie. Keď myslíte na to, že urobíte niečo výnimočné a úžasné, tak pravdepodobne podvedome máte zákerný tieň pochybností o tom, že to možno nedokážete.

Prečo ?

Pretože spochybňovať seba samého je pohodlné a bezpečné. Spoločnosť nás učí neveriť si a radšej si dopredu sabotovať svoj úspech pod akože vznešenou zámienkou: „No veď uvidíme, nie je to isté, čo keď to nevyjde?“

Lenže 90 % spoločnosti nie je úspešných, charizmatických a nikdy nezažijú nadpriemerný úspech. Prečo by ste teda mali počúvať radu: „Nebuď si sebou tak istý?“ Spochybňovanie seba samého vám dá dôvod prečo sa nepustiť do aktivít na 100 % a rátať s neúspechom.

Čo s tým ?

Použite svoje ego na to, aby ste presvedčili seba o tom, že ste schopný výnimočných vecí a že ste schopný zmeniť svet vo svojom okolí. Urobte 1.krok k svojmu silnejšiemu potenciálu tým, že si zakážete sebaspochybňovanie a budete veriť vo svoju unikátnosť a v dosiahnutie svojich cieľov.

Urobte to aspoň na mesiac. Ja som to urobil, pomohlo mi to neskutočne a už sa nikdy nechcem, vrátiť do pôvodného stavu. Nechajte narásť svoje ego, použite ho, obnovte, využite, nechajte sa odradiť, dosiahnite úspech, ponížte sa, zlyhajte, naučte sa…

Stále napredujte a dosahujte nové úrovne. Môžete byť svoj najväčší nepriateľ alebo svoj najväčší fanúšik. Rozhodnutie je vždy na vás!

Vychutnajte si tieto 3 princípy vplyvu

 

online podnikateľ, medzinárodný rečník, milovník osobného rozvoja a autor transformačných online videokurzov. Pravidelne prinášam populárne články a videá pre každého, kto nachádza vášeň a naplnenie v poctivej práci na sebe. "Nemôžeš naháňať úspech. Úspech vieš k sebe jedine pritiahnuť tým, že sa staneš príťažlivým osobnosťou." Jim Rohn

VIDEO zdarma odhaľuje ako byť silná, presvedčivá značka a bez námahy priťahovať klientov, mentorov a biznis partnerov 

naučte sa pokročilé princípy budovania presvedčivej Digitálnej Charizmy

Komentáre
 1. Marco píše:

  Výborný článok! Najlepší na celom blogu, do zlatého fondu s ním! 😀

 2. Matej píše:

  veľmi kvalitný článok, Silvio. ďakujem moc. spoznámkoval som si ho normálne. len tak ďalej!! 😉 Matej

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.